Na co zwrócić uwagę przy zakupie spółki?

  1. Od kogo kupujesz – najważniejsze, aby mieć sprawdzone i legalne źródło. Spółki oferowane z drugiej ręki nie są bezpiecznym rozwiązaniem. Wybieraj sprzedawców, którzy działają na rynku od kilkunastu lat. W takim przypadku będziesz mógł w Internecie znaleźć informację na temat firmy i będziesz mógł czuć się bezpiecznie.
  2. Prześwietlić bazy – kupując spółkę, możesz samodzielnie sprawdzić stan podmiotu w bazach dłużników, jak również pobrać pełny odpis spółki z KRS. Masz również prawo poprosić o zaświadczenie z Urzędu Skarbowego i ZUS, a także roczne sprawozdanie finansowe spółki.
  3. Zapis w umowie sprzedaży spółki – musisz wiedzieć, że pomimo starań nie jesteś w stanie sprawdzić, czy aby na pewno spółka nie posiada żadnych zobowiązań. Powinieneś więc w umowie sprzedaży zawrzeć zapis gwarancji o braku zobowiązań.
  4. Kto jest założycielem gotowej spółki – firmy sprzedające spółki z drugiej ręki nie są pewnym źródłem. Lepiej znaleźć przedsiębiorcę, który samodzielnie rejestruje i sprzedaje gotowe podmioty.
  5. Czy spółka jest zarejestrowana w VAT – rejestracja w VAT, to najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny etap, dlatego jeśli chcesz być płatnikiem VAT, to powinieneś szukać spółki, która nie tylko została zgłoszona do VAT, ale również zarejestrowana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.