Na co zwrócić uwagę przy zakupie spółki?

  1. Od kogo kupujesz – najważniejsze, aby mieć sprawdzone i legalne źródło. Spółki oferowane z drugiej ręki nie są bezpiecznym rozwiązaniem. Wybieraj sprzedawców, którzy działają na rynku od kilkunastu lat. W takim przypadku będziesz mógł w Internecie znaleźć informację na temat firmy i będziesz mógł czuć się bezpiecznie.
  2. Prześwietlić bazy – kupując spółkę, możesz samodzielnie sprawdzić stan podmiotu w bazach dłużników, jak również pobrać pełny odpis spółki z KRS. Masz również prawo poprosić o zaświadczenie z Urzędu Skarbowego i ZUS, a także roczne sprawozdanie finansowe spółki.
  3. Zapis w umowie sprzedaży spółki – musisz wiedzieć, że pomimo starań nie jesteś w stanie sprawdzić, czy aby na pewno spółka nie posiada żadnych zobowiązań. Powinieneś więc w umowie sprzedaży zawrzeć zapis gwarancji o braku zobowiązań.
  4. Kto jest założycielem gotowej spółki – firmy sprzedające spółki z drugiej ręki nie są pewnym źródłem. Lepiej znaleźć przedsiębiorcę, który samodzielnie rejestruje i sprzedaje gotowe podmioty.
  5. Czy spółka jest zarejestrowana w VAT – rejestracja w VAT, to najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny etap, dlatego jeśli chcesz być płatnikiem VAT, to powinieneś szukać spółki, która nie tylko została zgłoszona do VAT, ale również zarejestrowana.