Przekształcenie w spółkę – najważniejsze kwestie

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę to bardzo ważna kwestia, którą należy dokładnie rozważyć. Wybór docelowej spółki nie jest bowiem prosty, jednak warto wiedzieć, że dla każdego przedsiębiorcy dobre okaże się coś innego. Oto kilka zasadniczych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przekształcając swoją działalność.

1. Przemyśl, czy przekształcenie będzie najlepszym rozwiązaniem. Czasem o wiele bardziej korzystne okaże się dla nas otworzenie zupełnie nowej spółki od przysłowiowego “zera”.
2. Zapoznaj się z charakterystyką poszczególnych spółek. Od wybranej formy zależy dalsze funkcjonowanie spółki, a także wszelkie formalności oraz koszty związane z przekształceniem.
3. Poznaj skutki przekształcenia. Wszelkie prawa i obowiązki aktualne firmy przejdą na spółkę przekształconą, jest tak również w przypadku kredytów, pożyczek i koncesji.
4. Skrupulatnie przygotuj dokumenty przekształcenia.
5. Wybierz biegłego rewidenta, którego obowiązkiem będzie sporządzenie umowy. Jeżeli sami nie wybierzemy rewidenta wówczas zrobi to za nas sąd, jednak wówczas o wiele trudniej będzie nam ustalić termin realizacji oraz jego wynagrodzenie.