Zasady bezpiecznego zakupu gotowej spółki

Coraz więcej przedsiębiorców chce szybko i sprawnie rozpocząć prowadzenie własnej firmy. Słysząc o konieczności przejścia przez długotrwałą procedurę rejestracji spółki szukają innych rozwiązań, które pomogą pominąć formalności rejestracyjne. Jednym z dostępnych rozwiązań jest zakup gotowej spółki. Jeżeli wybierzemy podmiot w sprawdzonej kancelarii prawnej możemy prowadzić biznes już następnego dnia po przeprowadzeniu transakcji zakupu.

Jak bezpiecznie zakupić spółkę? Do jakich zasad należy się stosować?

Po pierwsze sprawdź czy wybrany przez Ciebie podmiot posiada czystą historię gospodarczą. Pośpiech często jest złym doradcą i możemy utrudnić sobie bardziej niż pomóc decydując się na zakup gotowego podmiotu. Najbezpieczniejszą opcją jest zakup spółki, która nie była prowadzona oraz nie zawierała żadnych umów. W tym przypadku otrzymujemy gwarancje, że nie rozpoczniemy prowadzenia firmy w z długami.

Kolejną sprawą wartą uwagi podczas zakupu spółki jest sprawdzenie, czy sprzedawca spółki jest jej pierwszym właścicielem. Warto uzyskać pełny odpis z KRS, w którym znajdziemy wszystkie potrzebne dane potwierdzające tę informację.

Przedsiębiorcy mogą również sprawdzić czy wybrany przez nich podmiot został zarejestrowany do VAT. Pomoże to uniknąć formalności związanych ze zgłaszaniem spółki do rejestru VAT, która jest coraz bardziej utrudnioną procedurą.

Warto zwrócić uwagę na to, że założone spółki, które nie prowadzą działalności, zobowiązane są do prowadzenia księgowości w zakresie składania deklaracji US, ZUS oraz składania sprawozdania finansowego do KRS.

Nabywcy gotowych spółek powinni również sprawdzić czy decydując się na zakup gotowej spółki mogą liczyć na pomoc firmy zajmującej się przeprowadzeniem całej procedury zakupu oraz dopełnienia formalności po zakupie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.